Väätsa lasteaed Paikäpp rühm Mesimummid

Aitame päästa putukaid

 

Sellel kevadel viidi ellu Mesimummi rühma laste algatud projekt „ AITAME PÄÄSTA PUTUKAD“. Kuna taaskasutuse ning prügi teema raames räägiti lastele putukate täbarast olukorrast seoses inimtegevuse mõjuga, plaanisid lapsed putukate aitamist.

 
Laste huvi päästa ja kaitsta teisi elusolendeid sai alguse nädalal, kui käsitleti lasteaias saastamise ja prügi teemat. Kuigi lapsi õhutatakse säästlikult elama aastaringselt (käsi pestes mitte vett raiskama, prügi sorteerime rühmas, lahkudes valguse kustutamine jne.), siis sellel nädalal mindi teemasse süvitsi ning uuriti inimtegevuse mõju loodusele. Näidati lastele pilte prügist, mis on sattunud veekogudesse ja metsadesse, kuidas loomad ja linnud on jäänud prügivangi ning kuidas osades maades on vesi nii saastunud, et tuleb kõndida kilomeetreid, et puhast vett leida. Samuti räägiti, miks tuleks eelistada Eestis kasvanud toiduaineid ning võimalusel kasvatada võimalikult palju puu-ja juurvilju oma aias (räägiti ka põllumajanduses kasutatavatest taimekaitsevahenditest ning nende mõjust putukatele).
Lapsed võtsid teemat väga tõsiselt ning esimene mõte oli, kuidas vältida edaspidist reostamist ning kuidas saaks puhastada veekogusid, et kalad jt vee-elanikud ei peaks meie tekitatud prügi sees elama. Üks poiss pakkus välja, et kui ta suureks saab, siis ta leiutab sellise masina, mis tolmuimeja kombel imeb sisse kõik ookeanis oleva prügi. Ka lapsevanematelt tuli tagasisidet ning küsimusi, millest lasteaias räägiti. Nimelt hakkasid lapsed ka kodus elektrit ja vett kokku hoidma ning palusid kütet vähemaks keerata, kuna elektri tootmine saastab õhku. Samuti andsid lapsed kodus edasi oma prügisorteerimise alaseid teadmisi ning nii mõnelgi lapsevanemal tuli pürgisorteerimisega algust teha. Arutelu käigus mõtiskleti. kuidas me saaksime neid elusolendeid aidata, kes on tänu inimtegevusele ohtu sattunud. Lapsed tahtsid kohe appi tõtata loomadele, lindudele, vee-elnikele. Otsustati, et saame neid aidata korralikult prügi sorteerides, võimalikult vähe pakendeid kasutades, oma kodu ümbrusest prügi korjates jne. Lisaks arutleti putukate olukorra üle, kuna meie rühma oli sattunud üks tore raamat: „Miks on vaja mesilasi".