Türi Põhikool

Mobiiltelefonide taaskasutuse päev - anname vanale telefonile uue elu

 

Türi Põhikool kogus kokku vanad mobiiltelefonid, laadijad, kõrvaklapid ja tahvelarvutid, et anda neile uus elu koostöös Mobiiliringlus OÜga. Kogusime kokku 211 seadet, mille väärtuseks oli 343,3 €. Kogutud summa annetasime Eestimaa Looduse Fondile.

 

Mobiiltelefonid ja erinevad nutivahendid on muutunud elu paratamatuks osaks, seda ka õppetöös. Õpilased veedavad palju aega arvutite ja mobiiltelefonide taga, olgu siis õppetööd tehes, suheldes või mängides. Iga aasta tuleb välja uus ja parem nutitelefon, mis vahetab välja aasta või kahevanuse toimiva telefoni. Eestis müüdi aastal 2017 kolm miljonit telefoni, siin elab aga1,3 miljonit inimest. Vanad telefonid jäävad kappi seisma või halvimal juhul lõpetavad prügimäel. Telefonid sisaldavad aga metalle ja mineraale, mille kaevandamine on konfliktsetes piirkondades, ohustades sealseid loomi ning inimeste töökeskkond ei ole ka tervisesõbralik. Neid metalle ja mineraale ning ka telefoni ümbriskorpust saab taaskasutada, mis omakorda vähendab kaevandamisvajadust ning säästab keskkonda.

Türi Põhikool otsustas panustada elektroonilise prügi vähendamisse ja anda vanadele telefonidele uus elu või saata ümbertöötluse. 24. jaanuaril 2018 toimus meil mobiiltelefonide taaskasutuse päev I kooliastmes ning II kooliastmes 26. jaanuaril. Selleks kogusime kokku kodudes olevad vanad mobiiltelefonid (terved, katki, mittetöötavad), laadijad, kõrvaklapid, tahvelarvutid ning suunasime need mobiiliringlusse. Eestis on olemas ettevõte Mobiiliringlus OÜ, mis ostab kokku vanu telefone, et neile anda uus elu ning kui taaskasutada ei saa, siis saadavad nad materjali ümbertöötlusse. Lisaks kogumisaktsioonile tulid Mobiiliringlus OÜ esindajad meile külla ning viisid läbi töötoad I ja II kooliastmes. Töötoas said õpilased teada, mis saab kogutud vanadest telefonidest edasi ning oma silmaga uuriti, mis on telefoni sees. III kooliaste sai Mobiiliringlusele ise Tartusse külla sõita.
Kogusime kokku 211 seadet koguväärtuses 343,3€. Kogutud raha annetasime Eestimaa Looduse Fondile. Õpilased on teadlikud elektroonilise prügi mõjust ja võimalikkusest seda vähendada, saates vanad telefonid uuele ringile.