SA Saadjärve ja Tartu loodusmaja

H2O külastusmäng

 

Juba kolmandat hooaega vältav H2O külastusmäng viib mängijad Tartu- ja Jõgevamaa loodus-ja teaduskeskusesse, kus ootavad just mängu tarbeks loodud loodusteemalised ülesanded, uued huvitavad teadmised ja lõbusad katsed.

H2O külastusmäng on hariv ja meelelahutuslik suvine seiklus Tartu- ja Jõgevamaa loodus-ja teaduskeskustes, mis sobib nii peredele kui sõpruskondadele. Mängus osaleb 14 keskust: Alatskivi Looduskeskus, Jääaja Keskus, Tartu loodusmaja,, Tartu Ülikooli muuseum (sh. TÜ kunstimuuseum, TÜ tähetorn ja TÜ muuseum), Tartu Ülikooli botaanikaaed, Tartu Ülikooli loodusmuuseum, Teaduskeskus AHHAA, Vapramäe Loodusmaja, Akva:rium (endine Järvemuuseum), Elistvere loomapark, Luua Metsanduskooli puukool-arboreetum ja Peipsi järve elu tuba. Mängu patroon on tuntud teaduse populariseerija Mart Noorma.

Igas keskuses ootavad külastajaid lisaks tavapärasele ekspositsioonile just mängu tarbeks loodud ülesanded ja küsimused, millele vastused kogutakse spetsiaalsesse külastusmängu vihikusse. Igast keskusest saab peale ülesannete lahendamist templi ja vähemalt 6 keskust külastanud inimesed osalevad auhindade loosimises. Nii on H2O külastusmängus ühendatud uued teadmised, aktiivne käed-külge tegutsemine ja seikluslik ajaveetmine. Igal aastal on mängul ka üks läbiv teema, mille tutvustamisele keskendutakse ja millest lähtuvalt koostatakse küsimused ja ülesanded. Tänavune mäng on pühendatud Eesti juubeliaastale ja teemaks on „Eesti 100 loodusimet“. Läbi külastusmängu tutvustatakse mängijatele Eesti imelist loodust, selle ajalugu, taimi, loomi, kahepaikseid, selgrootuid, kalu, puit-ja rohttaimi, rändrahne ja palju muud. Kas sina tead, kui suur oli meteoriit, mis tekitas Kaali kraatri, milline kala aitab ennustada ilma või millal toimus Eesti tugevaim maavärin?

Aastal 2016. said mängu korraldaja Eesti riikliku tunnustuse ja peapreemia teaduse populariseerimise kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“.
2017. aastal osales mängus 956 mängijat koos 421 vihikuga, välja loosti 51 auhinda.