Ridala Põhikooli Lasteaed

Projekt "Kas on linnukesel muret?"

 

Lateaialapsed tutvusid lapsevanemate ja kohaliku kogukonna abil kogu aasta jooksul lindudega ja aitasid linde. Külastati Matsalu rahvusparki, osaleti linnuteemalisel konkursil, toideti ja vaadeldi linde ning riputati üles linnupesakaste.

Lasteaia vanem rühm on sel õppeaastal õppinud tundma oma kodukoha linde, aidanud linde ja kaasanud sellesse tegevusse rühma lapsevanemaid ja kohalikku kogukonda. Sügisel külastasid rühma lapsed lähedal asuvat Haeska küla Matsalu Rahvuspargi põhjakaldal, mis on oluline linnuvaatluspaik kogu Euroopas. Lapsi ja õpetajaid sõidutasid lapsevanemad oma isiklike autodega. Haeska küla elanikud vanema rühma Hendrik koos oma ema ja isaga tutvustasid lastele lindude sügisrännet, linnuvaatlemist ja lindude rõngastamist. Lapsed viidi Haeska linnuvaatlustorni. Kõik said kuulda ning näha Matsalu lahel tegutsevaid sinikaelparte, kühmnokkluiki, kiivitajaid ja merikotkast. Hendriku kodus Mägede talus tutvustati lindude rõngastamist. Lapsed nägid lindude püüdmiseks mõeldud võrku, rõngastamismajakest ning rõngastamistööriistu. Hendriku isa rääkis, kuidas ja miks ta linde rõngastab.
Talvel tõi vanema rühma lapse Madise ema, kes töötab kohalikus puiduettevõttes lasteaiale seal toodetud linnusöögimaja, mis riputati vanema rühma akna all kasvavale vahtrapuule. Rühma lapsevanemad varustasid kogu talve jooksul linde toiduga. Lapsed said jälgida linnumajas söömas käivaid rasva- ja sinitihaseid, puukoristajaid, leevikesi ja hakke. Talvel valmistusid vanema rühma lapsed oma rühma Mari ema eestvedamisel konkursiks „Pöialpoiss peab sünnipäeva“. Lapsevanem tutvustas lastele linde ja koos mõeldi välja ja lavastati näpunukunäidend. Näpunukud valmistati paberist. Näidendi lavaks oli rühma vahtrapuu sellel rippuva linnusöögimajaga. Vanema rühma lapse Jasperi vanemad filmisid laste etteastet ja panid sellest kokku korraliku video, mis saadeti konkursile.
Kevadel märtsikuus riputasid vanema rühma lapsed lasteaiahoovi üles seitse uut linnupesakasti, mis jõudsid lasteaeda tänu sõimerühma Patriku isale.
Kõik need tegevused leidsid kajastamist kooli kodulehel:
http://www.ridala.edu.ee/wp/?p=11702
http://www.ridala.edu.ee/wp/?p=12251
http://www.ridala.edu.ee/wp/?p=12584