Lasteaia MARI Vaarikmarjarühm ja õpetaja Eve Järviste

Õuesõppealane aktiivprojekt "Ühepajatoit"

 

Ühepajatoidu-projekti käigus, mis kestis aastaringselt, omandasid lapsed aktiivselt ja isetegemisrõõmsalt teadmisi ja praktilisi oskusi taimede arengu ja toidu lauale jõudmise protsessis laiendatud õuesõppe õpikeskkonna ning lõimitud tegevuste kaudu.

2016. aasta sügisel tärkas lastel huvi, kuidas valmib ühepajatoit. Arutleti, millest ühepajatoit koosneb, kas neid juurvilju on võimalik ise kasvatada. Leiti, et see on lasteaias võimalik ja sooviti ise aedvilja kasvatada. Septembris alustati ettevalmistusega – riisuti lasteaia õuel lehti ja tehti ise komposti. Kilekottidesse pandi puulehed, sekka niidetud muru. Lisati muld koos vihmaussidega ja kallati kotti vett. Kotid pandi kinni ja tehti augud, et vihmaussid tegutseda saaksid. Kotid pandi laagerduma, neid aeg-ajalt ümber pöörates. Koos lastega mõõdeti ja kaevati maalapp lasteaia tagahoovis. Peenra suuruseks sai 3x1 m. Lapsed aitasid korjata kive ja umbrohujuurikaid. Sügistööd said tehtud. Maa jäi puhkama.

2017. aasta kevadel tulid appi lapsevanemad, kes aitasid teha peenrakasti. Kasti kokkuklopsimisel ja peitsimisel olid abis lapsed. Kui kast oli kuivanud, siis kaeti see seestpoolt tumeda kilega, et hoida niiskust. Vanemate abiga toodi muld, mille autokastist maha loopisid poisid ja peenrakasti vedasid aiakärudega kõik lapsed. Lisati kompost ja turbamuld, mis kaevati koos läbi. Algas arutelu, mida peenrakasti istutada. Ühiselt otsustati külvata porgandit, hernest, kaalikat, peeti, tilli, sibulat, kapsast. Peenrakastist tehti skeem. Mais lisati kasti kartulid. Hernekepiks kasutati jõuludest allesjäetud kuusepuud. Turult toodi kapsa-, kõrvitsa- ja maasikataimed. Järgnes peenrakasti jälgimine, kastmine, tärkamise märkimine, hooldamine, saagi koristamine, kaalumine, loendamine, säilitamine, hoidistamine ja toiduks kasutamine. Septembris valmistati omakasvatatud viljadest lõunasöögiks ühepajatoit. Lisaks valmistati peedikooki, porgandipirukaid, hapukapsast. Tehti ka peedimaale. Mihklipäeval peeti ülelasteaialine pidu, kus tutvustati oma õnnestunud projekti. Ajalehest olid tehtud juurviljade mulaazid, mida kasutati etenduse „Naeris” esitamiseks. Peenrakasti istutati vastu talve tulbisibulad, et kevadel 2018 lilledega emasid rõõmustada ja koolisaatmispeol saali kaunistada.