Krista Tammiku

Loodusega koos foobiate vastu!

 

Loodus on loomulik kogu oma mitmekesisuses. Looduses ei ole mõisteid hea–halb, ilus–kole, õige–vale. Õpetaja Krista eesmärgiks on tuua loodus lastele lähemale oma kõikides vormides. Nii elavadki Päikesejänkude lapsed koos tavapäratute loomakestega!

 

Kahtlase välimusega ritsikas, vihmauss, limu ega konn ei ole elukad, keda tavapäraselt kodus peetaks või armastataks. Nad ei ole nunnud–limased, ogadega, vingerdavad, kahtlaselt paljude jalagadega või karvased. Tavaliselt selliseid elukaid kardetakse ja mitte ainult laste, vaid ka täiskasvanute poolt. Õpetaja Krista tegevus näitab lastele, et välimus võib olla petlik. Rühmas peetakse lastega koos kilpkonn Siblikut, hiidtigu Karrit, hiidritsikas Aafrika Printsessi ja vihmausse. Nad on laste argipäeva sõbrad ja saatjad. Loomakesed osalevad hommikuringis ja õppetöös. Laste ülesanne on hoolitseda nende pesade eest, neid toita ja armastada. Kontakt algas lihtsast vaatlusest ja loomade toitmisest, mille käigus lapsed harjusid loomadega. Järk–järgult julgeti loomi puudutada. Viimast on aga hädasti vaja pesade puhastamise ajal. Mida rohkem nad harjusid, seda rohkem said lapsed loomade eest hoolitsemisel kaasa lüüa. Julgemad võtsid loomad rõõmuga kätte, ujedamad said sellest julgustust.

Hommikuringis tervitavad lapsed loomi õrna puudutusega (hell kohtlemine)! Rühma loomade kaudu õpitakse kõike elavaga seotut alustades välimusest kuni selleni, kes on need, kes söövad ja need, keda süüakse. Selline see elu ongi. Koos lastega korjatakse lihasööjale vihmausse, kasvatakse vivaariumis ja söödetakse kilpkonnale. Taimetoitlasest ritsikale meisterdatakse vihtasid. Limusele kasvatatakse kompostihunnikus kurki. Sealjuures peetakse silmas loodushoidu – ainult seda, mida vaja ja nii palju, kui vaja ning mida saab loodusele tagasi anda.

Loomadega tegelemise pisik tuli 3 aastat tagasi. Aeg näitab, et tavalist ämblikku nurgas, möödalendavat mesilast või matkal kohatud madu tervitavad Krista lapsed rõõmsalt. Seda õpetavad lapsed ka oma vanematele. Nad kutsuvad vanemaid rühma seletades: "Ära karda, see pole üldse hirmus. Vaata, kui lahedad silmad tal on"!

Krista kui tulihingeline looduse ja laste sõber väärib, et tema tegevust päris looduse laste juurde toomisel märgataks.